Bize Ulaşın: İzmir: +90 232 446 81 10 İstanbul: +90 216 374 75 05

ÇEKA BETON KALIBI IFS ERP’NİN PROJE BAZLI ÜRETİM ANLAYIŞI İLE TAM KONTROL VE İZLENEBİRLİK SAĞLIYOR

Global kurumsal uygulamalar şirketi IFS ÇEKA Beton ile yürüttüğü ERP Projesi ile IFS Uygulamaları’nın proje bazlı sektörlerdeki gücünü bir kez daha göstermiş oldu. IFS ERP’nin proje bazlı üretimi destekleyen yapısı sayesinde tam kontrol ve izlenebilirlik sağlayan ÇEKA Beton Kalıbı İmalat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. daha verimli bir üretim yapısına kavuştu.

CekaSunduğu mühendislik hizmetleri ile kalıp konusunda sayılı uzman kuruluş arasında yer alan ÇEKA, 1976 yılında Türkiye’de kaliteli beton kalıbı imalatının mümkün olabildiğini göstermek amacı ile faaliyetlerine başladı. Aile şirketi olarak büyüyüşüne devam eden ÇEKA, Ankara Sincan Organize Sanayi’deki yeni fabrikası ve sistematik üretim anlayışına IFS ERP’nin sektöre özgü üretim modellerini de ekleyerek daha net ve izlenebilir bir yapı oluşturdu.

2012 yılı Ocak ayında kurulum çalışmaları için start verilen proje, teklif, satış, satınalma, finans, muhasebe, bordro, proje yönetimi, mühendislik, üretim yönetimi gibi hemen hemen her süreçte canlı kullanımına 2013 Ocak ayında başladı. Yapılan çalışmalar ve IFS ERP Projesi hakkında görüşlerini paylaşan firma ortaklarından Zerrin Kutay, IFS ERP’yi seçme nedenleri, IFS’in katkılarını ve danışmanlık ekibi ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Endüstri Mühendisi olan Kutay, profesyonel iş yaşamı boyunca yurtdışında ERP Projeleri içinde bulunmuş, Türkiye’ye dönüşü ile birlikte kendi şirketi için ERP araştırması esnasında da global ve yerli ERP yazılımları hakkında incelemeler yapmıştır. Bu araştırmalar ışığında IFS ERP’nin diğer yazılımlardan en büyük farkının IFS’in “Proje Üretim” çözümü ile proje bazlı üretim sistemini desteklemesi olduğunu gördüğünü aktaran Zerrin Kutay ÇEKA Kalıp gibi proje bazlı üretim yapan şirketler için bu çözümün büyük bir artı olduğunu belirtti.

ERP Projelerinde diğer bir önemli rolün kurulumu yapacak olan danışmanlık ekibinin olduğunu anlatan Kutay IFS Türkiye çözüm ortaklarından Egeria Yazılım ile birlikte yürütülen çalışmalara ve destek ekibine ilişkin şunları söyledi. “Proje aşamasında hizmet veren ekibin bilgi düzeyi, hal ve davranışları ve en başta da iyi niyet ve özveri ile çalışması bizim için çok önemli idi. Egeria ile bu frekansı tutturduk. Tabi ki her ERP projesinde olabileceği gibi küçük aksaklıklar yaşandı ama bunları başarı ile lehimize çevirdik” dedi.

IFS’İN EN BÜYÜK KATKISI TESLİMAT PROJESİ MANTIĞI

Kutay IFS’in üretim süreçlerine katkılarını ise şu şekilde aktardı. “Bizim bir projeye ait üretim süremiz 3-4 hafta arası ve aynı anda ayda 7-8 projeye devam ediyoruz. Bir projede 1700-1800 parça bulunuyor ve bu parçaların hiçbirisi görsel ve teknik olarak birbiri ile aynı değil. Her projede bunların çizimleri yapılıyor ve ne kadar malzeme kullanılacağı hesaplanıyor. Bu projede bu parça 5 ayrı alt parçadan mı oluşacak, 8 ayrı alt parçadan mı oluşacak bunları belirliyoruz. Dolayısı ile IFS’in bize sağladığı en büyük katkı Teslimat Projesi mantığı oldu. Her projenin çizimi tamamlandıkça IFS’in “Data Migration” aracı ile ürün ağaçlarını IFS’e aktarıyoruz. İş emirlerini ve satınalma siparişlerini proje  üzerinden oluşturuyoruz. Bu noktada bir parçanın dışarıdan satın mı alınacağına yoksa ÇEKA’da mı üretileceğine karar verebiliyoruz. IFS bu kararda bize büyük bir esneklik sağlıyor. Bunun dışında fasonda yaptırdığımız işleri de birebir takip edebiliyoruz. Bunun gibi diğer yazılımlarda olmayan pek çok özellik IFS’in proje tabanlı üretim yapan firmalar için yüzde 100 uygun olmasının bir avantajı.” Dedi. Kutay, IFS’in diğer bir önemli avantajını da farklı ölçü birimleri ile stok tutmadaki kolaylık ile yaşadıklarını aktardı. “Biz 2 ya da 3 değişik ölçü birimi ile çalışıyoruz. Malzeme sac kg ile satın alınıyor ama stokta kg olarak sayamıyorsunuz. Dolayısı ile plaka olarak saymak ve üretime kısaca plaka almak durumundayız. Ama üretimden çıkan parçayı plakanın bir yüzdesi ya da bir parçası olarak sayamıyoruz. Dolayısı ile kg olarak sayıyoruz. IFS de biz bu problemi gayet başarılı bir şekilde çözdük. Aynı zamanda MRP çalıştırarak yaptığımız planlama sayesinde etkili bir stok takibi yapabiliyoruz. Bir proje daha başlamadan önce ne kadar malzeme kullanılabileceğini tahmin edip IFS üzerinde bu malzeme ihtiyaçlarını oluşturabiliyoruz.”

Tekliften montaja kadar tüm süreçlerini IFS ile takip ettiklerini belirten Zerin Kutay Kalite Yönetimi, CRM gibi katma değer sağlayan modüllerin de çalışmalarına başladıklarını aktarıyor. İhracat süreçlerindeki CE ve kalite belgelerini IFS ERP ile takip edeceklerini belirten Zerrin Kutay, kalite kontrol süreçlerinin takibinin IFS ile oldukça kolaylaşacağını vurguluyor. IFS Türkiye’nin 170 müşterisinin neredeyse yüzde 20’si proje bazlı çalışmaktadır. Bu deneyim IFS’in Proje bazlı üretim ve Proje Yönetimi konularında dünya ölçeğinde lider çözümleri projedeki ilerlemelerin takibi, proje bazında maliyetlerden teslimatlara kadar olası her türlü riski azaltmanızı sağlar. IFS müşterilerinin karlı projelere, sorunsuz teslimatlara ve artan müşteri memnuniyetine odaklanmasına olanak sağlar.