Bize Ulaşın: İzmir: +90 232 446 81 10 İstanbul: +90 216 374 75 05

OPTİMA MÜHENDİSLİK A.Ş.

Savunma ve güvenlik sektörü firmalarından olan Optima Mühendislik Ltd.Şti. IFS Uygulamalarıyla başladığı dijital dönüşüm sürecinde emin adımlarla ilerliyor. 

Güvenlik sektörüne, en yeni ve modern mühendislik uygulamaları ile yüksek kalitede ürün ve hizmet verebilmek amacıyla, 2000 yılının Aralık ayında, Ankara OSTİM’de imalat faaliyetlerine başlayan OPTİMA Mühendislik Ltd. Şti., başarı basamaklarını hızla tırmanarak kısa sürede ürün standartlarını ve üretim kapasitesini arttırmıştır. 

En düşük sermaye limitiyle yerel bir işletme olarak, küçük bir atölyede yolculuğuna başlayan OPTİMA, 2010 yılında OSTİM’den Kazan Keresteciler Sanayi Sitesi’nde kendine ait fabrikasına taşınmıştır. Bünyesinde tasarladığı ve ürettiği 20 çeşit ana ürün grubunun %90’ından fazlasını yurtdışı pazarına sunan OPTİMA, büyük bir pazar payına sahip olduğu Orta Doğu’daki müşterilerine daha hızlı ve etkin hizmet verebilmek amacı ile 2013 yılında Suudi Arabistan’daki fabrikasını da hizmete açmıştır.

Bir dünya markası olmayı hedefleyen OPTİMA, 2014 senesinde Ekonomi Bakanlığı’nın yatırımcılara sağlamış olduğu Bölgesel Teşvik Uygulamaları’ndan Yatırım Desteği’ni alarak Başkent OSB’de 9000m2’lik sanayi imarlı arsasını satın almış ve fabrika inşaasını 2015 yaz aylarında tamamlamıştır ve halen orada faaliyet göstermektedir.

OPTİMA’nın Ana Faaliyet Alanı “NACE: 28.99.90-Başka Yerde Sınıflandırılmamış Diğer Özel Amaçlı Makinelerin İmalatı” olup; Ticari Güvenlik Sektörü için mekanik, elektromekanik, hidrolik ve pnömatik, yazılım kontrollü yol blokları, yol babaları, kapanlar, turnikeler, bariyerler, sürgülü ve katlanabilir kapılar, tahrik üniteleri, genişleyebilir konteynerlar, öğütücü, ve tıbbi atık sterilizasyon sistemi üretmektedir.

Üretim sürecinin her kademesini kontrol altında tutan ve konfor, güvenlik, enerji verimliliğini artıran yenilikçi ürün ve çözümler için ürün kalitesini en üst seviyeye çıkaran OPTİMA, bu amaçları doğrultusunda “Toplam Kalite Yönetimi” ilkesini benimsemiş, “ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi” sertifikasını alarak üretim sürecine ve kaliteye verdiği değeri göstermiştir. 

OPTİMA sahip olduğu vizyonu; kaliteli makine parkuru, yetenekli ARGE ve ÜRGE personeli sayesinde yıllar içinde çeşitli ARGE ve İnovasyon projeleri oluşturmuş; TUBİTAK, KOSGEB, OAİB, Ekonomi Bakanlığı, Ankara Kalkınma Ajansı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi kurumların hibe desteklerinden yararlanmıştır. OPTİMA, hem yurtiçinde hem yurtdışında ürünlerinin kalitesi ve yenilikçiliğiyle ilgili çeşitli belge ve sertifikalar almıştır.

OPTİMA’nın tasarlayıp ürettiği ürünlerin bazıları için Türkiye Patent Ofisi’nden tescilli 2 adet Faydalı Model Belgesi ve 2 adet Patenti bulunmaktadır.İşlemleri devam etmekte olan 2 adet Patent Başvurusu da bulunmaktadır.

OPTİMA, ARGE ve İnovasyona verdiği önemi, 18 Temmuz 2017’de “Türkiye’nin 65. Tasarım Merkezi” olmaya hak kazanarak göstermiştir.

OPTİMA, 2012-2015 yılları arasındaki büyüme hızı sayesinde TOBB tarafından belirlenen “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Firması” arasına girip, Türkiye 65.si olmuş ve 25 Ocak 2017 tarihinde ödül almıştır.  

Aynı yıl, 27 Kasım 2017’de Ankara Ticaret Odası (ATO) OPTİMA’yı “Ankara’nın En Hızlı Büyüyen 3. Şirketi” olarak belirlemiş ve OPTİMA ödül almıştır.