Bize Ulaşın: İzmir: +90 232 446 81 10 İstanbul: +90 216 374 75 05

YEPSAN SAVUNMA VE HAVACILIK TİC.A.Ş.

YEPSAN SAVUNMA VE HAVACILIK TİC.A.Ş., TAI ve BOEING tarafından akredite edilmiş ve birçok AR-GE projesini yürütmektedir.

Otomotiv sektöründe tasarım dahil olmak üzere sahip olduğumuz; kalıp, talaşlı imalat ve sac-şekillendirmedeki imkan ve kabiliyetleri ile yılda 30.000 ton gibi yüksek miktarlarda sac parça üretimleri yapan 30 yıllık tecrübeye sahip ’’YEPSAN ŞİRKETLER GRUBU’NUN’’ bir üyesi olan ’’YEPSAN HAVACILIK SANAYİ A.Ş.’’ havacılık sektörüne Savunma Sanayi Müsteşarlığı destekleri ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile 2012 yılı sonunda imzaladığı alt yüklenici sözleşmesi ile adım atmıştır.

2013 yılı ortalarında tamamlanan Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 25.000 m2’lik yeni tesise geçiş yapılarak TAI destekleri ile havacılık sektöründe ihtiyaç duyulan makine/teçhizat ve üretimde kullanılacak yazılım programları bir yıl gibi kısa süre içinde devreye alınmış ve AS-9100 kalite prosedürleri tamamlanmıştır.

2014’ün ikinci çeyreğinden itibaren TAI’nin onayı ile kademe kademe havacılık sac-metal parçalarını üretmeye başlayan firmamız Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakıf kuruluşları olan ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN vb. firmalar tarafından akredite edilmiştir.

İki yıl içinde tamamlanan ’’Isıl İşlem/Heat Treatment’’ ve ’’Fluorescent Penetrant Inspection/FPI’’ gibi özel prosesler sonunda firmamız NADCAP Belgelerine sahip olmuş, bu husus sırasıyla TAIBOEINGAIRBUS ve SIKORSKY firmaları tarafından akredite edilmiştir.

Halihazırda TAI tarafından üretilmekte olan HÜRKUŞ Eğitim Uçağı ile GENEL MAKSAT ve ATAK Helikopterlerine ait sac-metal parçalarının birçoğu tarafımızdan imal edilmektedir. 2017 yılı sonunda 700.000 adetlik seri üretime ulaşmış olup 2018 yılında hedeflenen parça sayısı 1.250.000 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda havacılık sektöründe ihtiyaç duyulan sistemlerin tasarımından ünite seviyesine gelene dek, anahtar teslimi olacak seviyede üretilmesine gayret sarf edilmektedir.

BOEING tarafından TIER-1 olarak adlandırılan direkt tedarik zincirine dahil edilmiştir.

Uluslararası kalite standartlarında sac-metal şekillendirmesi/üretimi yapmakta olan firmamızın zamanında yapmakta olduğu sevkiyatları ve rekabetçi fiyatları ile 2018 yılından başlamak üzere uluslararası havacılık sektörüne artan oranlı üretimlerle katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan sahip olunan kalite, tasarım, üretim imkan ve kabiliyetlerimiz ile AR-GE çalışmaları sayesinde Katar AW-139 Kabini ile ATAK Helikopterlerinin kokpit tasarımları firmamız tarafından yapılmıştır. Simülatör, Simülasyon ve Test sistemleri konusunda hedefimiz; savunma sanayi, havacılık, otomotiv ve endüstriyel sektörde ihtiyaç duyulan alanlarda ( Mekanik Tasarım, Üretim, Sistem Mühendisliği, Test, Mekanik Entegrasyon) gerekli hizmetleri en optimum şekilde sağlamaktır.

Halihazırda %100 yerli ve özel bir kuruluş olan firmamızın hemen her gün gelişmekte olan imkan ve kabiliyetleri ile çok yakın bir gelecekte büyümenin getireceği sorumluluk kapsamında oluşturacağı konsorsiyumlar ile uluslararası sektörde daha etkin olacağı ön görülmektedir.