Bize Ulaşın: İzmir: +90 232 446 81 10 İstanbul: +90 216 374 75 05

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE IFS

IFS Uygulamaları farklı sektörlerdeki firmaların sektörel taleplerini standart olarak karşılamaktadır. Savunma Sanayiinden  Otomotiv Sektörüne, Mobilya ve Kalıp imalatından Tekstil firmalarına kadar farklı sektörlerin ortak çözümüdür IFS Uygulamaları.

Yakın zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını dolayısıyla Uzakdoğu pazarlarından ithal edilen mamül ya da yarı mamüllerin temini noktasında, bir takım sıkıntılar yaşandı ve özellikle Avrupalı üretici, Marka değeri yüksek firmalar alternatif üretim pazarlarını bir kez daha değerlendirmeye başladılar. Bu durum Türkiye’de Tekstil sektöründeki bir çok firmanın üretim hacimlerini genişletmesini gerektirdi. Büyüyen ve gelişen sektörün değişmeyen dinamiklerine hakim bir şekilde uçtan uca sistemsel takip ve planlamada, firmalardaki önemini bir kat daha arttırdı. IFS Uygulamaları Tekstil sektöründeki ERP gereksinimlerini, yerli ve yabancı referanslarından elde ettiği tecrübeyle müşterilerine sunmaktadır.

Peki Tekstil sektörünün IFS ERP sisteminden beklentisi nelerdir? Gelin bunların üzerinden kısaca geçelim.
 
Ön Maliyet
Sipariş alımından önce yapılan fizibilite çalışmasını kapsamaktadır. Üretilmesi planlanan ürünün tahmini birim maliyet çalışmasını oluşturan tüm kalemlerin hesaplanmasıdır. Bu kalemlerden bazılarını örnek vermek gerekirse, kumaş, aksesuar, işçilik ve diğer amortisman giderleri gibi.

Numune
Tekstil sektörünün en önemli süreçlerden birisidir diyebiliriz. Bir çok üretici firmanın bu noktada ürünü takip etme noktasında sıkıntı yaşar ve barkod gibi basit ama işi hızlandıracak sistemlere ihtiyaç duyar. Elbette numune maliyetleri de bu süreçte büyük önem taşır.

Sipariş Yönetimi
Aynı ürünü farklı ölçü / renk gibi kombinasyonlarda üretilmesinden dolayı, ürün çeşitliliğinin olduğu tüm sektörlerdeki gereksinimlere karşılık gelen Kofigürasyon, burada da kendisini gösterir. Beden bazında asorti, Ülke, sipariş termini ve takibi, gereksinimler arasındadır.

Fason Yönetimi
Üretim aşamasında fason tedarikçilere gönderilen ürünlerin tüm açılardan yönetiminin yapılması önemlidir. Fason üreticinin malzeme tedariğinden, işçilik maliyetine ve üretim hacmine kadar her aşamasını kapsayan fason yönetimi, sektörün yapı taşlarındandır.

Kalite Yönetimi ve Denetimler
Gerek ana üreticiler gerekse fason üreticiler için kalite yönetimi çok önemlidir. Bu alanda yapılacak bir hata son kullanıcıyı direk etkileyebilmektedir. Markanın prestiji açısından da ayrı bir öneme sahip bu sürecin denetimini firmalar kendileri yaptığı gibi, fason üretim yaptırılan firmalar da Marka’nın görevlendirdiği denetçiler tarafından da  kalite kontrole tabi olabilirler. Bu denetimlerden geçemeyen üreticiler, havuzdan çıkarılır. Bundan dolayı ana üreticiler, kendisinin olduğu gibi fason üreticisinin de kalitesinden sorumludur ve detaylı takibini yapmak zorundadır. Ayrıca sektörün gereklilikleri arasında bulunan sertifikaları almak ve sürdürmek zorundasınızdır, organiklik sertifikası gibi.  Bu zorlu süreçlerin takibi için sistem bir kez daha önem kazanmaktadır. 
 
Yukarıda yer verilen bu satır başlarının yanı sıra, tüm süreçlerle entegre bir şekilde çalışan ve yerel mevzuata uygun Muhasebe ve Bordro Yönetimi, Bütçe ve Finans Yönetimi, gelişmiş İnsan Kaynakları yönetimi ve tüm departmanların amacına uygun bir şekilde kullanılmasına imkan veren doküman Yönetim sistemi ve detaylı raporlama özellikleriyle IFS Uygulamaları, Tekstil sektöründe de tercih edilebilirliği her geçen gün artan global yazılım firmasıdır.

IFS ERP Uygulamaları hakkında demo talebiniz için formu doldurmanız yeterlidir. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.